50% تخفیف ویژه تابستانه خرید مجموعه قدرتمند آموزشی صفر تا صد گیتار با علیرضا نصوحی سفارش بسته کامل

چرا گیتار گز یا وز می‌کند؟ + فیلم

صدای گز و وز سیم‌های موجب ناراحتی هنرآموزان خواهد شد. ولی گز کردن سیم‌های گیتار دلایلی دارد که می‌توانید با دانستن دلایل مشکل را رفع کنید.


۱) مشکل درست نگرفتن فرت‌ها


بسیاری از هنرآموزان روش صحیح فرت گیری‌ سیم‌ها را نمی‌دانند و به همین خاطر صدای گز سیم‌ها همیشه موجب آزارشان خواهد شد. در فیلم زیر روش صحیح فرت گیری را خواهید آموخت:


۲) مناسب نبودن اکشن گیتار


به فاصله سیم‌ها تا دسته گیتار که معمولا روی فرت ۱۲ محاسبه می‌شود اکشن گیتار گفته می‌شود. اگر اکشن گیتار از استاندارد تعریف شده کم‌تر باشد صدا گز پیدا خواهد کرد و اگر اکشن گیتار از استاندارد تعریف شده بیشتر باشد گرفت فرت‌ها به فشار بیشتر و انرژی بیشتری نیاز خواهد داشت.


۳) فرسودگی سیم‌ها


سیم‌های گیتار کاملا مصرفی هستند و مانند هر وسیله‌ای عمر استاندارد تعریف شده‌ای دارند. لازم است هر ۹ ماه یک‌بار سیم‌های گیتار خود را با سیم‌های نو جایگزین کنید. اگر سیم‌های گیتار را برای مدت طولانی تعویض نکنید کیفیت صدایشان افت می‌کند و در بیشتر موارد موجب تولید صدای گز هنگام نوازندگی خواهند شد.


۴) تاب داشتن دسته گیتار


در صورتی که دسته گیتارتان تاب داشته باشد و از این موضوع بی اطلاع باشید همین دلیل اصلی تولید صدای گز و وز خواهد بود.


۴) مشکل ذاتی گیتارهای غیر استاندارد


بسیاری از گیتارهای غیراستاندارد داخل بازار به‌دلیل ساخت غیرمهندسی شده‌ای که دارند ذاتشان صدای گز دارد و هیچ راه حلی ندارند.

منبع: وبسایت رسمی علیرضا نصوحی

مطالب مرتبط
1 دقیقه

آموزش گام‌های دو ماژور و اکتاو در تئوری موسیقی

علیرضا نصوحی

در این کلیپ گام‌‌های دوماژور و اکتاوها در تئوری موسیقی تدریس شده است. این کلیپ قسمتی کوتاه از جلسه ۲۳ مجموعه آموزشی صفر تا صد گیتار با علیرضا نصوحی می‌باشد.  گام گام به انگلیسی (gamme) کلمه فرانسوی و به معنای سری و توالی منظم می‌باشد. گام‌ها از هر نتی که شروع شوند در پایان به […]

رفع اشکال آکوردهای باره دار 2 دقیقه

رفع مشکل گرفتن آکوردهای باره دار در 3 گام

علیرضا نصوحی

آکوردهای باره دار یکی از مباحث سخت در گیتار پاپ می باشد که تمامی هنرآموزان با این مبحث کم و بیش مشکل دارند.اما روش های رفع مشکل آکوردهای باره دار چیست؟ چگونه میتوان بهترین صدا را از آکوردهای باره دار دریاقت نمود؟ در ابتدا تعریقی برای باره گیتارمی آوریم: به هر کدام از فرت های […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلام چطور می‌تونیم کمکتون کنیم؟
ارسال پیام در واتس‌اپ