50% تخفیف ویژه نوروز 1402 خرید مجموعه قدرتمند آموزش صفر تا صد گیتار با علیرضا نصوحی (به همراه پشتیبانی و رفع اشکال) سفارش بسته کامل (کلیک کنید)

چرا گیتار گز یا وز می‌کند؟ + فیلم

صدای گز و وز سیم‌های موجب ناراحتی هنرآموزان خواهد شد. ولی گز کردن سیم‌های گیتار دلایلی دارد که می‌توانید با دانستن دلایل مشکل را رفع کنید.


۱) مشکل درست نگرفتن فرت‌ها


بسیاری از هنرآموزان روش صحیح فرت گیری‌ سیم‌ها را نمی‌دانند و به همین خاطر صدای گز سیم‌ها همیشه موجب آزارشان خواهد شد. در فیلم زیر روش صحیح فرت گیری را خواهید آموخت:


۲) مناسب نبودن اکشن گیتار


به فاصله سیم‌ها تا دسته گیتار که معمولا روی فرت ۱۲ محاسبه می‌شود اکشن گیتار گفته می‌شود. اگر اکشن گیتار از استاندارد تعریف شده کم‌تر باشد صدا گز پیدا خواهد کرد و اگر اکشن گیتار از استاندارد تعریف شده بیشتر باشد گرفت فرت‌ها به فشار بیشتر و انرژی بیشتری نیاز خواهد داشت.


۳) فرسودگی سیم‌ها


سیم‌های گیتار کاملا مصرفی هستند و مانند هر وسیله‌ای عمر استاندارد تعریف شده‌ای دارند. لازم است هر ۹ ماه یک‌بار سیم‌های گیتار خود را با سیم‌های نو جایگزین کنید. اگر سیم‌های گیتار را برای مدت طولانی تعویض نکنید کیفیت صدایشان افت می‌کند و در بیشتر موارد موجب تولید صدای گز هنگام نوازندگی خواهند شد.


۴) تاب داشتن دسته گیتار


در صورتی که دسته گیتارتان تاب داشته باشد و از این موضوع بی اطلاع باشید همین دلیل اصلی تولید صدای گز و وز خواهد بود.


۴) مشکل ذاتی گیتارهای غیر استاندارد


بسیاری از گیتارهای غیراستاندارد داخل بازار به‌دلیل ساخت غیرمهندسی شده‌ای که دارند ذاتشان صدای گز دارد و هیچ راه حلی ندارند.

منبع: وبسایت رسمی علیرضا نصوحی

مطالب مرتبط
1 دقیقه

آموزش کامل الفبای موسیقی + فیلم

علیرضا نصوحی

موسیقی نیز همانند سایر علوم الفبایی دارد. الفبای موسیقی از ۷ حرف تشکیل شده است که به هر کدام از این حروف نت گفته می‌شود. الفبای موسیقی در دو سیستم نام گذاری می‌شوند: ۱) سیستم هجایی در سیستم هجایی نت‌ها به صورت زیر نامگذاری می‌شوند. فارسی انگلیسی لا La سی Si دو Do ر Re […]

آموزش رایگان گیتار 10 دقیقه

آموزش رایگان گیتار از صفر + پشتیبانی رایگان [آبدیت شهریور 1400]

علیرضا نصوحی

آموزش رایگان گیتار از صفر + پشتیبانی رایگان [آبدیت شهریور 1400] گیتار را از پایه اصولی بیاموزیم این‌ها همه سوال هایی ست که در ذهن هنرجویان وجود دارند قبل از اینکه به سراغ آموزش رایگان گیتار از پایه برویم و آموزش گیتار را از صفر شروع کنیم به این سوال‌ها پاسخ می‌دهیم: در ادامه با […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام چطور می‌تونیم کمکتون کنیم؟
ارسال پیام در واتس‌اپ